Ana sayfa TÜRKSOY Hakkında

TÜRKSOY Hakkında

Türk dünyası’nın UNESCO’su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri TÜRKSOY’a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY; kurulduğu günden buyana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

TÜRKSOY’un çalışmaları, kuruluşundan bu yana üye ülke devlet başkanlarının himayelerinde yürütülmüş ve takdirlerini kazanmıştır.

TÜRKSOY’UN KURULUŞ AMACI NEDİR?

TÜRKSOY Türk Halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

TÜRKSOY NE ZAMAN KURULDU?

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, 1993 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin Kültür Bakanlarının imzalamış olduğu anlaşma ile kurulmuştur.

TÜRKSOY ÜYESİ ÜLKELER HANGİLERİDİR?

TÜRKSOY’un 6 kurucu üye ve 8 gözlemci üye olmak üzere toplan 14 üyesi bulunmaktadır.

TÜRKSOY İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

Kuruluş aşamasında TÜKSOY ismi Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi olarak belirlenmiş sonrasında alınan kararla bu isim Uluslararsı Türk Kültürü Teşkilatı olarak değiştirilmiştir.

TÜRKSOY BÜTÇESİ NASIL OLUŞMAKTADIR?

TÜRKSOY’un bütçesi, üye ülke kültür bakanlıkları tarafından ödenen katkı paylarıyla oluşmaktadır. Bu katkı paylarının yanı sıra etkinlikler için yerel yönetimler, üniversiteler ve çeşitli sivil Toplum kuruluşlarından ek kaynaklar sağlanmaktadır.

TÜRKSOY’un GELENEKSELLEŞMİŞ ETKİNLİKLERİ NELERDİR?

Nevruz kutlamaları, TÜRKSOY’un geleneksel etkinliklerinin başında gelir. Sanatsal buluşmalar kapsamında, TÜRKSOY her yıl, Türk dünyasından fotoğrafçıları, ressamları, opera sanatçılarını, şairleri, medya mensuplarını, tiyatro gruplarını, dans ve müzik topluluklarını bir araya getirmektedir. 

TÜRKSOY’un YÖNETİMİNDE KİMLER BULUNMAKTADIR?

TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini 29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kazakistan Eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov yürütmektedir. Genel Sekreter yardımcılığı görevinde ise, Prof. Dr. Fırat Purtaş bulunmaktadır. Teşkilatta ayrıca üye ülkelerin Kültür Bakanlıkları tarafından tayin edilen temsilciler görev yapmaktadır.

TÜRKSOY’la İLİŞKİLİ KURUMLAR

Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Mirası Vakfı TÜRKSOY’un koordinasyon içerisinde çalıştığı kardeş örgütlerdir. TÜRKSOY ayrıca aynı ilke ve amaçları paylaştığı, UNESCO, ISESCO ve Bağımsız Devletler Topluluğu İnsani İşbiliği Vakfı gibi uluslararası örgütlerle yürüttüğü projelerde işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

TÜRKSOY NEREDE?

TÜRKSOY Genel Sekreterliği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. TÜRKSOY’un herhangi bir başka ülke yada şehirde temsilciliği yoktur.

DAİMİ KONSEY TOPLANTILARI

TÜRKSOY’un faaliyetleri Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi tarafından belirlenir. Daimi konsey toplantılarında alınan kararlar TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından icra edilir.

34. TÜRKSOY Daimi Konseyi – Azerbaycan, ŞEKİ

GELENEKSEL ETKİNLİKLER

Ressamlar buluşmaları, opera günleri, edebiyat kongreleri gibi geleneksel faaliyetleriyle TÜRKSOY, Türk dünyası bilim adamı ve sanatçılarının tecrübe alışverişlerine imkan sağlamaktadır.

NEVRUZ KUTLAMALARI

Türk dünyasının ortak geleneği olan Nevruz,TÜRKSOY’un çalışmaları sayesinde bütün insanlığa mâl edilmiştir. UNESCO Genel Merkezi’nde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen tarihi kutlamaların yanı sıra TÜRKSOY bugüne dek üye ülkelerinin dışında, Almanya, Avusturya ve İngiltere’de baharın gelişi Nevruz’u binlerce sanatseverin katılımıyla, coşkuyla kutlamıştır.

 • 2010 – UNESCO Genel Merkezi, Paris
 • 2011 – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, NewYork
 • 2011 – Lincoln Tiyatrosu, Washington DC
 • 2013 – Trinity Koleji – Cambridge, İngiltere
 • 2014 – Eskişehir, Türkiye
 • 2015 – UNESCO Genel Merkezi, Paris
 • 2015 – Stadhalle Mülheim, Köln, Almanya
 • 2015 – Holfburg Kraliyet Sarayı, Viyana,Avusturya
 • 2016 – Birleşmiş Milletler Gene Kurulu, NewYork
 • 2016 – Warner Tiyatrosu, Washington DC

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Türk halklarının ortak geçmişini; dil, edebiyat, kültür ve sanatını bir bütün halinde ele alan pek çok bilimsel çalışmaya imza atan TÜRKSOY, ilan ettiği anma yılları, düzenledi. Anma etkinlikleri ve yıl boyu farklı lehçe ve dillerde okuyucularla buluşturduğu eserlerle, Türk dünyasının mümtaz şahsiyetlerinin bırakmış oldukları kültürel mirası gelecek nesillere aktarmaktadır.

 • 2010 yılı doğumunun 120. yıl dönümü olması münasebetiyle Başkurt bilimadamı Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’a,
 • 2011 yılı doğumunun 125. yıl dönümü olması münasebetiyle Tatar ŞairAbdullah Tukay’a,
 • 2012 yılı doğumunun 200. yıl dönümü olması münasebetiyle Azerbaycanlıdramaturg Mirza Fatali Ahundzade’ye ve doğumunun 150. yıl dönümü olmasımünasebetiyle Hakas asıllı Türkolog Nikolay Katanov’a,
 • 2013 yılı doğumunun 100. Yıl dönümü olması münasebetiyle Kazak besteciMukan Tölebayev’e,
 • 2014 yılı doğumunun 290. yıl dönümü münasebetiyle Türkmen mutasavvıf veşair Mahtumkulu Firaki ve doğumunun 150. yıl dönümü olması münasebetiyleToktogul Satılganov’a,
 • 2015 Yılı, doğumunun 100. Yılında Türk tiyatro yazarı Haldun Taner,doğumunun 130. Yılında ise ünlü Hakas destancısı Semen KADIŞEV’e,
 • 2016 Yılı doğumunun 1000. Yılında şair, bilim adamı ve düşünürYusuf Has Hacib’e,
 • 2017 Yılı doğumunun 300. Yılında Azerbaycan edebiyatının önemli ismiMolla Penah Vagif’e ithaf edilmiştir.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTLERİ

Kendini sürekli geliştiren ve yeniliklere imzaatan Türksoy’un kültür hayatına katmış olduğu yeniliklerden biri de, Türk dünyası kültür başkenti uygulaması olmuştur. Şehirlerimizin kültür ve sanat hayatına renk katan uygulama kapsamında;

 • 2012 yılında Kazakistan’ın renkli başkenti Astana;
 • 2013 yılında Türkiye’nin modern yüzü Eskişehir;
 • 2014 yılında Tataristan’ın tarihi şehri Kazan;
 • 2015 yılında Türkmenistan’ın kadim şehri Merv;
 • 2016 yılında Azerbaycan’ın doğa harikası Şeki,
 • 2017 yılında ise Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı topraklar olan Kazakistan’ın Türkistan şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiştir.

ÖZEL PROJELER

6 ülkede seyirci ile buluşturulan Üzeyir Hacıbeyli’nin ölümsüz Köroğlu operası, Türkiye’de ilk kez opera repertuvarına dahil edilen Mukan Tölebayev’in Birjan ve Sara Operası, 9 ülkeden 200 sanatçının katılımıyla, Amerikalı bir koro eşliğinde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde icra edilen Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu, geçtiğimiz yıllarda TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği özel projelerden bazılarıdır.

Dünyanın farklı şehirlerinde vermiş oldukları konserlerle dinleyicileri kendilerine hayran bırakan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, kurulduğu yıl Avrupa Koro Oyunlarında 3 Altın madalya kazanarakTürk dünyasının gurur kaynağı olan TÜRKSOY Gençlik Korosu ve Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılı vesilesiyle kurulan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası TÜRKSOY’un klasik ve geleneksel müzik alanındaki başarılı çalışmalarından örneklerdir.

İŞBİRLİKLERİ

TÜRK KONSEYİ, TÜRK AKADEMİSİ, TÜRK KÜLTÜR VEMİRAS VAKFI, TÜRKSOY’un koordinasyon içerisinde çalıştığı kardeş örgütlerdir. TÜRKSOY ayrıca aynı ilke ve amaçları paylaştığı UNESCO ve ISESCO gibi uluslararası örgütlerin yanı sıra pek çok belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarıile işbirlikleri gerçekleştirmektedir.