PAYLAŞ
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’da nevruz ateşinin yakılmasıyla etkinlikler başladı.
TÜRKSOY,  Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediyesi işbirliğinde, 12 ülkeden 270 sanatçının katılımı ile açılışı yapılan 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ve Nevruz kutlamalarına, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz,  Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çankırı Valisi  Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütleri,  Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden bir araya gelen sanatçılar ve çok sayıda halk katıldı.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında;
“Türk Dünyasının Kültür Başkenti Kastamonu da nevruz bayramı törenlere teşriflerinizle bizleri onurlandırdınız hoşgeldiniz. Kış mevsiminden çıktığımız bugün, bahar Kastamonu’da bir başka güzel. Çünkü Türk Dünyası Nevruz ateşi bugün Kastamonu’da yakılıyor. 18 Farklı ülkedeki Türk topluluğu bugün Kastamonu’da bir araya geldi ve bu akşam Sayın Başbakan’ımızın da katılımıyla Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin açılışı yapılacaktır. Kastamonu bugüne bir düğün edasıyla hazırlanmıştır. Kültür Başkentliğini ne kadar çok hakkettiği göstermiştir. Bizlerin bu güzelliği yaşamasına vesile olan ve bugünkü törenlerimize teşrif ederek ev sahipliği yapan Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Törene katılan tüm misafirleri ve halkımızı bir kez daha selamlıyorum nevruz bayramınız kutlu olsun” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Nevruz Kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı‘nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada,
“Nevruz yeniden doğuşu, yeniden dirilişi gösteren önemli bir bayramdır. Uzun kış aylarından sonra toprağın canlanması, tabiatın uyanması, uykuya çekilmiş gibi görünen canlı mahlukatın yeniden dirilişini sembolize eden bayramdır. Bize öbür dünyada yeniden dirilişin olduğunu her yıl gösterir.
İkinci olarak nevruz bize, farklılıklar ve çeşitliliklere rağmen bir olmayı, birlik olmayı öğretiyor. Bütün farklı renklerin birlik beraberlik içinde olduğunu gösteriyor. Kışın aynı renkte gördüğümüz doğada çiçeklerin renk renk açtığını ama hiçbir rengin bir diğeri ile çelişki ve çatışma içinde olmadığını görüyoruz. Nevruz bize, insanların farklılıkları ve çeşitlilikleriyle bir ve beraber olduğunu gösteriyor. Atalarımız kimseyi öteleştirmeden herkesi Allah’ın yarattığı kutsal bir varlık olarak görmüştür. Horasan erenlerinin bize öğrettiği budur. Şeyh Şaban-ı Veli’nin, Horasan erenlerinin bize öğrettiği insanları ayrı gayrı görmemektir. Bu yıl irfan geleneğimizin önemli merkezlerinden Kastamonu’da Şeyh Şaban-ı Veli’nin manevi gölgesinde Nevruz Bayramı’nı kutluyoruz.
Yaratılan her şey bir devinim üzerinedir. Aynı halde duran hiçbir yaratık yoktur. İnsan da değişim içindedir. Hem fiziki hem de ruh olarak değişiyor. Nevruzdan bu dersleri çıkartırsak tabiatla ilişkimizi daha kuvvetli şekilde kurarız. Kainattaki her yaratılmış bizim mirasımızdır” dedi.
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonundan Altay, Başkurdistan, Saha Yakut, Dağıstan, Kabardin  – Balkar, Buryatya’nın yanısıra, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek’ten gelen sanatçıların iştirakiyle düzenlenen Nevruz kutlamalarında, izleyiciler Türk halklarının kadim Nevruz gelenekleri ile tanıştı.
Sanatsal gösterilerin de sunulduğu etkinliğe katılanlar, cumhuriyet meydanında kurulan çadırları ziyaret ederek, Türk halklarının geleneksel el sanatları ve yöresel ürünlerini yakından tanıma fırsatını buldular.