PAYLAŞ
NTV Kanalının,  Dünyanın Turizmi adlı programına, 09.03.2018 tarihinde,  saat 12.15’te canlı yayın konuğu olan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı  Sayın Tahsin Babaş, 2018 Kültür Başkenti Kastamonu İlimizin tanıtımı adına önemli açıklamalarda bulundular.
NTV Televizyon programında konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;  “Kastamonu Osmanlı İmparatorluğu zamanında çok geniş bir alanı yöneten bir yönetim merkeziymiş dolayısıyla hem yönetim geleneği olarak,  hemde önemli bir kültürel birikimi yıllar boyu getirmiş. Kastamonu’nu 1950 yıllarında karayolu ulaşımının gelişmesi ve bundan yeterince nasiplenememesi biraz daha bu özelliğini geride bırakmış ama sonuçta o kent kültürü, şehir kültürü, dokusu ayakta kalmasını sağlamış, korunmasını sağlamış.  Bugün bu birikim artık su yüzüne çıkmış,  özellikle ulaşım konusunda son yıllarda yapılan yatırımlarla artık bu yönü öne çıkmış durumda, hem bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin hemde Türk Cumhuriyetlerinin ortak teşkilatı olan TÜRKSOY tarafından Kastamonu İlimiz,  2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak,  5 Aralık’ta Kazakistan’ın Türkistan kentinde yapılan olağan genel kurulda kabul edildi.
2000’in  üzerinde yatak kapasitemize her yıl yenileri ekleniyor,  çünkü son yıllarda zaten Kastamonu’da bir turizm hareketi başlamış durumda. Yaz mevsiminde özellikle doğaseverler ve Gastronomi amaçlı gelenler ve Sonbaharda da fotoğraf sanatçılarının akınına uğramaya başladı Kastamonu, Kışın Ilgaz’da özellikle bulunduğumuz sezon tüm tesislerin hepsi % 80 ‘in üzerinde dolulukla geçirdiler. Hafta sonu zaten yer bulma şansınız yok oradaki tesisleri geliştirmeye yönelik çalışmalarda var.  Turizm hareketi ile beraber turizm tesislerinde de önemli  gelişmeler var.  İki tane milli parkımızdan,  Ilgaz bunlardan sadece birisi, diğer Küre Dağları milli parkı, özellikle Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerimizin olduğu bölgelerde bulunan 3 tane kanyon,  1 şelale özellikle son zamanlarda hem doğa turizmini sevenler, hemde sporu sevenler tarafından tercih ediliyor. Horma Kanyonu’nun bir ucundan girip öbür ucundan çıkmak maceraperestlerin 3 gününü alıyor. Şehir merkezi ise il merkezi daha çok konak turizmi dediğimiz turizm dalı artı  evliyalar şehri olması sebebi ile Şeyh Şaban-ı Veli türbesinin Kastamonu merkezde bulunmasından dolayı özellikle inanç turizmi açısında da ayrı bir güzelliği var.
Türk Dünyası Kültür Başkenti olduktan sonra  yıl boyunca bir çok etkinliğimiz olacak,  100’ün üzerinde etkinlikten birincisi 21 Mart tarihinde Türk Dünyası Kültür Başkent’inin açılışını yapacağız.  Nevruz günü yapacağız çünkü Türk tarihinde Nevruz özellikle Orta Asya’ daki Türk Cumhuriyetlerinde bayram olarak kutlanan bir gün ve bundan dolayı da diğer ülkelerde de Türk Dünyası Kültür Başkentinin açılış günleri hep 21 Mart’ta yapılmış,  böyle bir gelenek oluşmuş biz de bu geleneğe uyarak önce sabah Kastamonu’nun tarihini hükümet binalarının bulunduğu meydanda bir nevruz kutlaması yapacağız daha sonra  o günkü etkinliklere  Türk Dünyası’ndan gelen sanat grupları ile bir kortejimiz olacak,  akşam da açılış törenimiz icra edilecek. İkinci önemli etkinliğimiz Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyaları Anma Haftası bu zaten Kastamonu’da her yıl yapılan düzenli bir etkinlikti,  fakat ilk kez bu yıl Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’unda talimatıyla Kültür Bakanlığının etkinlik takvimine alındı. Tıpkı Konya’da ki Şeb-i Aruz törenleri gibi, Nevşehir de ki Hacı Bektaş’ı Veli gibi törenleri gibi artık Şeyh Şaban-ı Veli etkinlikleri de ulusal düzeyde kutlanacak ve bu yılda 5 Mayıs tarihinde bu etkinliğimiz olacak. Kastamonu için özellikle Kastamonu el sanatları açısından olmazssa olmaz kalemlerinden birisi ahşap’tır. Ahşap Fuarımız 3 Ekim tarihinde yapılacak” dedi