PAYLAŞ
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Daimi Konseyinin 35. dönem toplantısında, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen ilimizde düzenlenen etkinlikler kapsamında, “Doğumunun 125’inci Yılında Ünlü Kazak Şairi Mağcan Cumabay Anma Yılı Açılışı ve 10. TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni” Kastamonu Belediyesi, Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
10 ayrı ülkeden 16 basın mensubunun katılımı ile gerçekleşen törene; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in yanı sıra; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Milletvekillileri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcıları, Ünal Kılıçarslan ve Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program şair Mağcan Cumabay ile ilgili film gösterimi ve panel ile devam etti. daha sonra Kazakistanlı sanatçılar tarafından konser verildi ve hediye takdimlerinin ardından “2017 Yılının Kastamonu’daki En’leri Töreni” gerçekleştirildi.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Aslında biz Kültür Başkenti olurken Kastamonu’nun bir beklentisi var, önemli bir beklenti. Gelişme bir kaç ayakta birlikte olursa gerçek anlamda bir gelişme sağlanmış olur ve turizmi geliştirmek, turizmden daha fazla gelir elde etmek elbette bu ayaklardan birisi ama bu sürdürülebilir ve gerçek anlamda bir gelişme olması için yeterli olmadığını da hepimiz biliyoruz. Gençlerin daha sağlam köklerinin olması için burada kültürü ve sanatı da geliştirecek programlar uygulamamız bu programlara halkımızı da bu alana çekmemiz gerekiyor. Zaten Kültür Başkentliği unvanlarının içinde sadece eğlence türü değil bu tip kültürel programların yapılmasının bundan sonra zaman zaman sanat gösterilerinin de olacağı programlar uygulanmasının sebebi buna ciddi güzel bir zemin hazırlamak. Kültür Başkentliğinin de bu anlamda Kastamonu’ya çok büyük değerler katacağına inanıyorum.
Bizim için kültürel ve sanatsal etkinlikler oldukça önemli ve bu etkinliklerden de fikri temellerimizi milli şuur anlamında fikri temellerimizi de güçlü tutmak adına da bu etkinliklerin içinde bundan sonra bulunacağız. Şu anda Afrin’de devam eden ve Türkleri hem Güney’den Ortadoğu’dan koparmak hem de Orta Asya’da ki Türk Cumhuriyetlerinden uzak tutmak amacını içeren planın bir parçasını bozmak üzere askerlerimiz kahramanca mücadele veriyorlar. Ben kısa bir sürede bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasını temenni ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Programımızın da ilimize ve Türk Dünyasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Şair Mağcan Cumabay paneli ile devam eden programda, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Baş Uzmanı Serikkazı Korabay, Avrasya Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ali Akbaş ve Kazakistan Yazarlar Birliği Şube Müdürü ve Mağjan Dergisinin Baş Editörü Jaraspay Süleymenov konuşmalarını gerçekleştirdi.
Doğumunun 125’inci Yılında Ünlü Kazak Şairi Mağcan Cumabay Anma Yılı Açılışı ve 10. TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni sonrasında ise; ülkemizin ekonomik, sosyal, sanatsal, kültürel, turizm ve sportif alanlarda tanıtımında başarılı çalışmaları ile kamuoyunda takdir gören, ülke genelinde ses getiren faaliyetlere imza atan kişi ve kuruluşlar arasından Kastamonu Valiliğince kurulan komisyonca 2017 yılının Kastamonu’daki enleri seçiminde ödüllere layık görülen kişi ve kuruluşlardan; “Yılın En İyi Spor Takımı”  Kastamonu Belediyesi Kadın Hentbol Takımı seçildi ve ödülü Kastamonu Belediyesi Kadın Hentbol Takımı adına Başkan Hüdaver Eski ile Antrenör Hakan Günal aldı. Fatih Eğitim Teknolojileri Zirvesinde Geleceğin Eğitimine Katkı Ödüllerinde Ortopedik Engelliler İçin Kaşık Projesi İle Türkiye 2’ncisi Olan Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cumhur Torun Öğrencileri Harun İstenci ve İbrahim Yay ise “Yılın Teknoloji Ödülü” nün sahibi oldu. “Yılın En İyi Projesi” kategorisinde ise “Turizm Destinasyonu Tanıtım Faaliyetlerini” ulusal politikalar ile uyumlu ulusal hedefleri destekleyici çözümler üretmeyi hedefleyen ve devam eden “Bütünleşik Turizm Projesi” ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) adına KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç aldı. Kastamonu’nun En’leri kapsamında verilen son kategoride ise ödülü, dernek faaliyetleri için göstermiş olduğu fedakârlık ve gayretlerinden ötürü Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, “Yılın Vefa Ödülü”  kategorisinde aldı.