PAYLAŞ

TÜRKSOY tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen İlimizde gerçekleştirilen programlar çerçevesinde doğumunun 120. Yılında ünlü Kumuk Şairi Zeynalabid Batırmurzayev ve Kumuklar konulu “Türk Dünyasının Öncüleri” konferansı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile 02.02.2018 tarihinde Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferans programına ayrıca, Kastamonu  Milletvekilleri Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz ve Yoldaş Gazetesinin Baş Editörü Kamil Aliyev, Tan- Çolpan Dergisinin Baş Editörü Şair Supiyanat Mamayeva, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çetin Pekacar, Halk Müziği sanatçısı Osman İbrahimov ve çok sayıda halk katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Protokol konuşmalarının ardından Türk Dünyasının Öncüleri Konferansı 1. bölüm konferans sunumları, ardından ise kültürel kompozisyondan oluşan 2. Bölüm katılımcılarla paylaşıldı. Programda ayrıca “Kafkasyanın Çocukları” folklor grubu Kumuk Milli Dansı gösterileri sergilediler.

Programda Konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz
 ; “Şeyh Şaban-ı Veli’nin artık tıpkı Mevlana Celaleddin Rumi’nin  Hacı Bektaş-i  Veli törenlerinde olduğu gibi Şeyh Şaban-ı Veliyi anma etkinlikleri de Kültür ve Turizm Bakanlığının yıllık anma etkinlik programına alınacak olması ve bu yıldan itibaren bu kutlamaların Bakanlık tarafından organize edilecek olması da Kastamonu için oldukça önemli. Çünkü Kastamonu da her  türlü turizme imkan var ama şunu da kabul etmeliyiz ki en çok rağbet gören turizm dalları kışın kayak turizmi, bunun dışında da eko turizmi ya da doğa turizmi dediğimiz turizm dallarının yanında yine inanç turizmi en çok buraya ziyaretçi çeken turizm dalı ve bunu arttırmak adına da bu önemli bir katkı olacaktır. Eğer biz Kastamonu da turizmi geliştirmek istiyoruz diyorsak tüm paydaşlarıyla bu sürecin içerisinde bulunması ve buna katkı sunulması gerekiyor. Birlikte düşünür ve birlikte çalışmalar yapılırsa o zaman 1 yıl sonra inşallah Kastamonu da birçok şeyin değişmeye başladığını göreceğiz diye düşünüyorum. Özellikle bu kalıcı eserler yapıldıktan sonra zaten onlar başlı başına Kastamonu’nun birer kazancı olacak.Yine kültürel bazı yayınlar hazırlanacak bunlar da aynı şekilde bir kazanç olacak. 1 hafta önce 24 Ocak tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımızın katılımı ile burada yaptığımız tanıtım programı bu işin başlangıcıydı.  Şu anda ”Türk Dünyasının Öncüleri” adıyla yaptığımız bu konferans, 1 yıl boyunca sürecek etkinliklerin aslında birincisi. İlk konferans, ilk etkinlik bu bakımdan da içerik de oldukça önemli. Özellikle Türk Dünyasının Öncüleri başlığıyla Kumuk kültürünü konu alması ve bizlere Kafkasya da önemli bir nüfusa sahip olan Türk soyunu tanıtımı açısından, Kastamonu ile buluşturması açısından yerinde bir tercih. Ben şimdiden hocalarımıza ve bu akşam burada bulunacak olan sanatçı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Konferansımızın ve 1 yıl boyunca sürecek olan Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinliklerinin ilimize, ülkemize ve ilimiz turizmine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
TÜRKSOY adına Kamil Aliyev Kumuk Türklerine katkılarından dolayı protokol üyelerine Yırçı Kazak Madalyası takdim etti.