PAYLAŞ
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu Takdim” (lansman) programına katıldı.
5 Aralık 2017 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan TÜRKSOY Daimi Konsey 35. Dönem Toplantısında 6 ülke ve 8 gözlemci ülke tarafından yapılan oylama sonucunda 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen ilimizde düzenlenen lansman programına katıldı.
Tanıtım toplantısı saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof.Dr. Numan Kurtulmuş’un yanı sıra Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Başkanı Düsen Kaseinov, Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Seyit Aydın, yabancı ülke temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Program, Kastamonu Tanıtım filminin gösterimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından konseri, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tanıtım filmi gösterimi, Kastamonu Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin Sepetçioğlu oyunu gösterisi ve Kastamonu Üniversitesi Türk Dünyası öğrencilerinin yöresel oyun gösterisi ile başladı.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş, TÜRKSOY’un tarihçesinden bahsederek, “Kuruluşun amacı Türk Dünyası arasındaki kültürel işbirliği arttırmak, Türk kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültür alanında karşılıklı görüş alışverişini temin etmek.  Ülkelerin birbirine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla kurumuş uluslararası bir kuruluş, bu özelliği ile diyebiliriz ki, Türk Dünyası’nın UNESCO’su gibi bir kuruluştur dedi.
Yıl içerisinde 50’ye yakın faaliyetin planlandığını açıklayan Bakan Kurtulmuş, “Bunların sayısı daha da artabilir. Bir taraftan buradaki yerel faaliyetler düzenlenecek. Bir taraftan Bakanlık olarak biz destek vereceğiz ve faaliyetler düzenlenecek. Uluslararası alanda Kastamonu’nun ve Türk kültürünün tanınabilmesi için çeşitli faaliyetler yapılacak. Kastamonu Kültür Başkenti olmayı çoktan hak etmiş bir kentimizdir. Kastamonu’ya bu unvan son derece yakışıyor. Kastamonu’nun Asya’nın derinlikleri ile de bağı vardır. Hz. Peygamber’den sonra başlayan, İslam’ın 2’nci büyük çıkışı Horasan erenlerinin marifetleri ile Anadolu’ya gelmiş, Hoca Ahmed Yesevi’nin öğretileri bu topraklara kadar Şeyh Şaban-ı Veli ile gelmiş, buradan Avrupa’nın içlerine ulaşmıştır. Şaban-ı Veli’nin düşünceleri Horasan erenlerine kadar gider. Kastamonu bu bağı sürdürebilen önemli şehirlerimizden birisidir. Bu Anadolu topraklarının ebedi topraklarımız olması sadece kılıçlarla değil, gök gönüllü insanların öğretileri ile olmuştur. Bu gök gönüllü insanların öğretileri ile buralar yoğrulmuştur. Şaban-ı Veli Anadolu topraklarının gök gönüllü erenlerinden birisidir. Kastamonu bu ruhun billurlaştığı şehirlerimizden birisidir. Hala bugün son derece canlı bir şekilde bunu taşıyan şehirlerimizden birisidir” ifadelerini kullandı.
Şeyh Şaban-ı Veli Anma etkinlilerinin bu yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesine alındığını açıklayan Bakan Kurtulmuş, Bundan sonra Konya’daki Şeb-i Aruz gibi Dünya çapında bir tören haline getiriyoruz diye sözlerine devam etti. Kastamonu yaklaşık 7 bin yıllık bir yerleşim yeri. 900 yıldır da Müslümanların elinde. Kastamonu hiç işgale uğramayan bir bölgemiz. Kastamonu özgürlüğüne düşkün olan bir bölge. Bunu da Kurtuluş Savaşı’nda gösteren bir ilimiz. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul’dan gelen cephaneyi İstiklal Yolu ile Anadolu’ya taşıyan bir ilimiz. İstiklal Yolu’nu açan atalarımızı da rahmetle anıyoruz. İstiklal Yolu’nun gazisi olan Kastamonu, Kültür Başkenti olmayı gerçekten hak eden bir ilimiz. Kastamonu ayrıca diğer bir özelliği birbirinden farklı kültürü, yapıyı bir arada barındırıyor olmasıdır. Hepimiz Kastamonu’nun en iyi şekilde tanıtılabilmesi için gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında faaliyetlerde bulunacağız. Kastamonu’nun Türkiye’nin bir markası olarak tanınmasını sağlayacağız” diye konuştu.
Kastamonu’nun Kültür Başkenti olmasıyla işinin bitmediğini söyleyen Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ise, “Karayolu ulaşımından nasibini alan iller ciddi gelişmeler göstermiş fakat Kastamonu bu konuda yeterince nasibini alamamış ve bundan dolayı ekonomik ve sosyal anlamda diğer illerin gerisinde kalmıştır. Son yıllardaki yatırımlarla ulaşılamaz ya da son nokta olarak gözüken Kastamonu kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Ilgaz Tüneli’nin açılması ve hava alanıyla her gün uçak seferlerin olması, Kastamonu’yu turizme hazır bir il haline dönüştürmüştür. Taşköprü, Kastamonu ve Araç hattının iyileştirilmesiyle Kastamonu’nun bir başka hedefi daha vardır.” dedi.
Berlin Fuarında Kastamonu Mutfağının da tanıtılacağını vurgulayan Vali Karadeniz, “Kültür ve Turizm Bakanımızla yaptığımız görüşmede Berlin Fuarı’nda Kastamonu mutfağıyla da tanıtılacak. Ayrıca yurt dışı fuarlarında Kültür ve Turizm Bakanlığının kendi stantlarında Kastamonu’ya ayrı bir bölüm ayrılması bizim için avantajdır. Kalıcı eserlerle ilgili şimdiden faydalarını görmeye başladık” dedi.
TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, “Türk Dünyası Başkenti Kastamonu yıl boyunca dünyanın dört bir yanından sanatçıları ve basın mensuplarını konuk edecektir. Yapılan tüm faaliyetler Türk Dünyasına katkı sağladığı gibi, Kastamonu’nun tanıtımına da faydalı olacaktır. Sanatsal ve bilimsel olarak kültürümüzü daha da zenginleştireceğiz. Türk halkları arasındaki kardeşlik bağı daha da genişleyecektir. Manevi ve kültür açıdan zengin bir mirasın barındıran Kastamonu, geçmişte olduğu gibi günümüze de tarihe altın harfler ile yazılacak ve işlere imza atacaktır.” diye konuştu.