PAYLAŞ
2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti Adaylığı, Koordinasyon Toplantısı 30.11.2017 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü konferans salonunda Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirildi.

30

Kastamonu’nun tanıtımı adına çeşitli konularda karşılıklı istişarelerin bulunduğu toplantıda KUZKA yetkilileri tarafından bir sunum gerçekleştirildi.
Toplantıya ayrıca  Kastamonu AK Parti Milletvekilli Hakkı Köylü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, Belediye Başkanı Tahsin Babaş,Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan,  Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Biber, Turizm Fakültesi Dekanı Prof . Dr. Saim Ateş, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç . Dr . İrfan Mısırlı, Kastamonu Üniversitesi Besyo Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Baydil, Kastamonu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Selami Can, Kuzka Genel Sekreter V. Serkan Genç, Kuzka Birim Başkanı Serkan Doğru, Kuzka’ da Uzman Emine Merve Topçuoğlu, Kuzka’da Uzman Özgür Yücel Yakar, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Dış İlişkiler ve AB Koordinatörü D.Bşk. V. Ramazan Çokçevik, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Daire Başkanı Emel Azizoğlu Küçük, Çok Taraflı İlişkiler Koordinatörü Başak Önsal Demir, Türksoy  Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Fahrettin Şenoğlu, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Yasemin Demircan, Kültür ve Turizm Bakanlığı şirketinde Kültür ve Turizm Uzmanı Seda Şentürk, Mütercim Mine Gültekin ve TÜRKSOY Protokolü katıldı.
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı alınmasının  Kastamonu adına önemini dile getiren  Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;” Bu toplantıda, Türk Dünyası Kültür Başkenti adayı olarak Kastamonu’muzun hazırlıklarını gözden geçirerek  nihai şeklini vereceğiz. Bildiğiniz gibi bu konuyla ilgili ilk toplantı Kültür ve Turizm Bakanlığında yapıldı ve  toplantıda bizlerden hazırlamamız gereken hususlar hakkındaki bilgilendirmeler  çerçevesinde yapılan  hazırlıkların  sunumlarını burada alacağız.  Kazakistan sürecinde neler yapacağız, ne şekilde nasıl bir yöntem izleyeceğiz bunu birlikte konuşacağız ve son tahlilde de yine Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve TÜRKSOY’un bu konu ile ilgili bizlere iletecekleri ilave hususlar varsa bunları da kendilerinden alacağız” açıklamalarında bulundu.
Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü yapmış olduğu değerlendirmesinde;” Kastamonu İlimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak değerlendirilmesi bizim için onur verici bir şey. Türkiye’de bu kadar çok şehir varken Kastamonu’nun aday olması Kastamonu’nun gerçekten kültür yapısı itibariyle önemli bir şehir olduğunu ortaya koymaktadır. Atalarımız bize mükemmel bir şehir bırakmışlar. Ne yazık ki biz bunun üzerine bir şeyler ilave edemedik. Yıllarca eskiden kalanları bozmakla yetindik. Ama son yıllarda tekrar eskiye dönerek şehrin gerçek doğallığını kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Kastamonu’da Türkiye’nin birçok yerinde olmayan; Selçuklu, Roma ve Osmanlı eserleri mevcuttur. Bunların içersinde köprüler, camiler, külliyeler, hanlar, hamamlar aklınıza ne gelirse bütün tarihi eserlerimiz, kültürel varlıklarımız var.
Gerçekten bu işe layık olabilmek için hepinize çok görev düşüyor. Bize ne düşüyorsa biz bunu yapmaya hazırız. Sizler de elinizden geldiği kadar bu işle ilgili bir şeyler yapacaksınız. Sonuçta biz bu işi başaracağız ve Kastamonu’nun adını tüm Türkiye’ye değil Dünya’nın birçok ülkesinde özellikle Türk Devletlerinde duyaracağız.” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent konuşmasında;” Kültürü turizmden ayırmak mümkün değil, Bakanlığımızın adında olduğu gibi ben turizmden sorumlu müsteşar yardımcısı olarak yıl boyunca yayılacak bütün bu kültürel faaliyetlerin kalıcı bir turizm hareketlenmesine dönüşmesi temennisiyle hareket etmemizin faydalı olacağı düşüncesindeyim. 2 hafta önce Bakanlığımızdaki toplantıda Kastamonulu misafirlerimizi çok hazır ve istekli gördük. Burada zannediyorum her şey tamamlanmış halde çıkıp sanki doğrudan Kazakistan’a gidecekmişiz gibi bir kıvamı göreceğiz. Bu isteğin yanı sıra yıl boyu faaliyetlere, merkeze teşkil edecek mekanlarında bu kapasitede ve kıvamda olduğunu tahmin ediyorum”, sözlerine yer verdi.
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olma yolunda Kastamonu’nun turizmi, şehrin kültürel değerleri, ekonomisi, Türk Dünyası coğrafyası ile mevcut yakın ilişkiler ve neden Kültür Başkenti Kastamonu konuları görüşülerek,   logo değerlendirmesi yapılan toplantıda izlenecek bir yol haritası belirlendi ve gündem konuları maddeler halinde değerlendirildi.
Kastamonu’nun tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğunu ifade eden  Vali Karadeniz  yaptığı değerlendirmede ; “Kastamonu’nun güzelliklerini anlatmaya gerek yok zaten biz bunu çok iyi biliyoruz. Sayın Müsteşarımızın da toplantıda belirttiği gibi dolayısıyla bizim açımızdan, daha çok tanıtımımız açısından büyük bir fırsat olacak, 2018 yılında inşallah neticeye de ulaşacağız. Türk Dünyası 2018 yılı Kültür Başkentinin şimdiden Kastamonu’ya hayırlı olmasını dileyebiliriz. İyi haberlerle de Kazakistan’dan döneceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.